Hír

Andrásfi Tibi: kedden lett hetedik helyezett

• 2019.06.18

Ha érem nem is, de értékes helyezés jutott a düsseldorfi Európa-bajnokság második napjára. Párbajtőrben a 20 esztendős Andrásfi Tibor 7. lett, gratulálunk! Tőrben Mohamed Aida a nyolcaddöntőig jutott.

Munkatársunk helyszíni jelentése:

Hogy milyen különleges fegyvernem a párbajtőr, az ismét bizonyítást nyert a düsseldorfi Európa-bajnokság férfi egyéni számában. Történt, hogy a szezon során a bőség zavarával küszködtek egyéniben a magyarok. Régen volt olyan eredményes évünk, mint a mostani, így aztán a válogatás sem volt egyszerű. Az elnökség végül igyekezett olyan döntést hozni, hogy minél többen jussanak megérdemelt szerephez - természetesen a csapat érdekeit mindenek felett szem előtt tartva. Mindennek egyik eredménye az lett, hogy a junior éveit most záró Andrásfi Tibor - köszönhetően elsősorban a budapesti GP-n szerzett bronzérmének - az Európa-bajnokság egyéni versenyében, negyedik magyarként, rajthoz állhatott. A történet vége természetesen az lett, hogy a mieink közül ő szerepelt a legjobban, újoncként a nagyon értékes hetedik helyen zárt!

Andrásfi Tibi öröme érthető: a nyolcaddöntőben a világ egyik legjobbját győzte le.

Az útja is különlegesen alakult. Négy győzelemmel zárta a csoportkört, majd a 32-be jutásért a nagyon kellemetlen spanyol Fabregattal került szembe. Az ellenfél 8:5-re is vezetett ám az édesapa, idősebb Andrásfi Tibor tanítványa előbb egyenlített, majd a hosszabbításban a győztes tust is beszúrta. A folytatásban azonban a tízszeres Világkupa-győztes, a vb-aranyérmes svájci csapat ásza, Max Heinzer következett. A “hellén akrobata” azonnal elhúzott 3:0-ra, ám Tibit - sok más ellenfelével szemben - nem tudta kizökkenteni. Junior világbajnokunk előbb egyenlített, majd a vezetést is átvette, végül a háromszor háromperces vívóidő 14:14-gyel zárult. A hosszabbításban Heinzernél “pattant el a húr”, a rutinos klasszis engedett el egy támadást, melyet a fiatal tehetség rutinosan hárított, visszaszúrt, talált, nyert - és ezzel a nyolcaddöntőbe jutott!

Annak okán azért nem panaszkodtunk, hogy a nyolc közé kerülésért a román Persut kapta ellenfélül, ám ennyi egy Heinzer után azért kijárt… Tibi a románnak esélyt sem hagyott, azonnal elhúzott, és egészen rövid idő alatt, egészen simán, 15:10-re behúzta a meccset, és a nyolcas döntőbe jutott. Ezzel pedig máris pályafutása egyik legértékesebb eredményét érte el - bár ebben a szezonban igazán akad mit a mérleg két serpenyőjébe tennie, mi több, a két serpenyő nem is elegendő…

Andrásfi Tibi nem ijedt meg a svájci klasszistól.

A negyeddöntő már nem sikerült. Az első három percet lehozta ikszre az olasz válogatott Santarelli ellenében, a folytatásban azonban a nagyon erős itáliai akarata és taktikája érvényesült. A vége 9:15 lett, ám ezért a vereségért igazán nem érheti szemrehányás Andrásfi Tibit. Mi több: nagyszerű eredményéhez neki, és edző édesapjának egyaránt gratulálunk!

“Így, néhány perccel az elvesztett negyeddöntőm után azért nem vagyok maradéktalanul elégedett, de ez majd biztosan vátozik.” - kezdte rövid értékelését a BVSC hetedik helyen végzett tehetsége. “A direkt kieséses táblán két egytusos asszót vívtam, és mindkettőben háromtusos hátrányból sikerült fordítanom. Ennek azért nagyon örülök, különösen a világklasszis Heinzer elleni sikernek. Valahogy megéreztem, hogy mit kell vívnom ellene, a hosszíbbatásban pedig sikerült őt kivédenem. Úgyhogy már kezdek örülni ennek a hetedik helynek, elvégre két hete még az is kérdéses volt, hogy indulhatok-e az Európa-bajnokságon. Azt hiszem, elégedett lehetek ezzel a szezonommal. A junior csapattal világbajnokok lettünk, harmadik lettem a budapesti Grand Prix-n, most pedig döntős a felnőtt Eb-n. Sőt, túlvagyok az írásbeli érettségiken is, már csak a szóbeli van hátra, megyek holnap reggel haza tanulni.” - fejezte be Andrásfi Tibi a nyilatkoztatát, melyet okkal hallgatott végig büszkén az edző-édesapa, Andrásfi Tibor. (A fiatal párbajtőröző csak egyéniben indult az Eb-n, a csapatban Berta Dániel váltja őt.)

Közös öröm az edző-édesapával, Andrásfi Tiborral.

A többiek közül Siklósi Gergelyt a legkisebb szemrehányás sem érheti. Egy erős csoportkör után 15:13-ra legyőzte a hazai páston versenyző, német válogatott Bellmannt. A 32 között a balszerencsés sorsolás az aktuális Európa- és világbajnok, világranglista-egyes francia Borellal hozta össze. Derekasan küzdött a fiatal honvédos, ám a vége 10:15 lett. Rédli András útját ezúttal nem kísérte a szerencse. Korábbi egyéni Európa-bajnokunk a 64 között a nagyon kellemetlen izraeli Beskinnel került szembe. Végig vezett a meccsen, 11:7-is volt az eredmény, ám az ellenfél egyenlített, és a hosszabbítás utolsó perceiben beszúrta a döntő tust. A 64-ben búcsúzott az ugyancsak junior korú Koch Máté. Ő sem áldhatta a szerencséjét, az oroszok egyik legjobbjával, Bidával került szembe, akit csak megszorítani tudott (12:15).

A nap másik versenyszámában a női tőrözők léptek pástra. Magyar szempontból se nem alakult túlzottan szerencsésen, se nem alakult túlzottan eredményesen a kedd. Mielőtt a történtekről beszámolnánk, gyorsan emeljük kalapunkat Mohamed Aida előtt. A kétgyermekes, 43 esztendős családanya ismét eldicsekedhet azzal, hogy a magyarok közül ő szerepelt a legjobban! Ehhez ezúttal egy nyolcaddöntős helyezésre volt szükség. Érdekesen, már-már furcsán alakult Aida Európa-bajnoki szereplése. A csoporkört követően, a 16-ba jutásért ugyanis honfitársával, Kondricz Katával került szembe. A fordulatos asszóban a befejezés az újpestiek 26 évvel ezelőtti (!!!) világbajnoki ezüstérmesének sikerült (15:11). A nyolcaddöntőben viszont a jelenlegi világelső, világbajnoki címvédő olasz Alice Volpi következett. Egy honfitárs, majd a világelső - ennél azért akad kellemesebb ág… Volpi sok esélyt nem hagyott, 15:6-ra győzött az itáliai, és Aida ezzel a 15. lett.

Amit igazán sajnálhattunk, az Kreiss Fanni szereplése volt. A csoportkörben minden rendben ment, aztán a 32 között a lengyel Dlugosz volt az ellenfél. Az első három percben 9:4-re elhúzott a rivális, utána viszont jelenlegi első számú női tőrözőnk nagyszerű támadásokkal fordítani tudott. Csakhogy a hullámvasút itt nem ért véget, az asszó befejezése Dlugoszé lett, Fanni pedig ezzel búcsúzott (13:15). Pedig a nyolcaddöntőben spanyol riválist kapott volna… Nem esett még szó Lupkovics Dóráról, neki nem sikerült a 32-be jutnia, ugyancsak lengyel vívótól, Walczyktól kapott ki (10:15).

Az Európa-bajnokság szerdán a férfi kardozók és a női párbajtőrözők egyéni versenyével folytatódik.

Eredmények. Európa-bajnokság, Düsseldorf. Férfi párbajtőr egyéni, 97 induló. A csoportmérkőzéseken: Siklósi Gergely 4 győzelem/2 vereség, Andrásfi Tibor 4/2, Rédli András 3/3, Koch Máté 2/4 (valamennyien továbbjutottak).

A legjobb 64 közé jutásért: Koch-Kavvadiasz (görög), Rédli-Toskov (bolgár) 15:10.

A legjobb 32 közé jutásért: Andrásfi-Fabregat (spanyol) 13:12, Siklósi-Bellmann (német) 15:13, Rédli-Beskin (izraeli) 12:13, Koch-Bida (orosz) 12:15.

A legjobb 16 közé jutásért: Andrásfi-Heinzer (svájci) 15:14, Siklósi-Borel (francia) 10:15.

Nyolcaddöntő: Andrásfi-Persu (román) 15:10.

Negyeddöntő: Andrásfi-Santarelli (olasz) 9:15.

Végeredmény: 1. Yuvel Freilich (izraeli), 2. Andrea Santarelli (olasz), 3. Enrico Garozzo (olasz) és Jiri Beran (cseh), …7. Andrásfi Tibor (edző: id. Andrásfi Tibor, válogatott edző: Dancsházy-Nagy Tamás), …24. Siklósi Gergely, …57. Rédli András, …61. Koch Máté.

Női tőr egyéni, 58 induló. A csoportmérkőzéseken: Kreiss Fanni 4 győzelem/1 vereség, Kondricz Kata 4/1, Mohamed Aida 3/2, Lupkovics Dóra 2/3 (valamennyien továbbjutottak).

A legjobb 32 közé jutásért: Lupkovics-Walczyk (lengyel) 10:15.

A legjobb 16 közé jutásért: Mohamed-Kondricz 15:11, Kreiss-Dlugosz (lengyel) 13:15.

Nyolcaddöntő: Mohamed-Volpi (olasz) 6:15.

Végeredmény: 1. Elisa di Francisca (olasz), 2. Inna Deriglazova (orosz), 3. Alice Volpi (olasz) és Ysaora Thibus (francia), …15. Mohamed Aida, …19. Kondricz Kata és Kreiss Fanni, …39. Lupkovics Dóra.